РЅРѕРІРёРЅР° 4 |
![]() |
![]() |
Страница 1 от 3 ??НСТРУКЦ??Я
??НСТРУКЦ??Я
За сортоподдържане и семепроизводство на едногодишни бобови култури – соя Glycine max (L.) Merill и пролетен фуражен грах Pisum sativum (L.)
ОБЩ?? ПОЛОЖЕН??Я
· Настоящата инструкция регламентира методите и схемите за производство на семена от културата соя и фуражен грах, а така също и лицата, имащи право да го извършват.
· Схемата на семепроизводство включва само сортове вписани в държавната “А”сортова листа.
· Сортоподдържането и семепроизводството се провежда от научноизследователския институт или опитна станция, оригинатор на даден сорт или в други научни звена, получили това право съгласно сключен лицензионен договор. В лицензионните договори се определя как ще се предоставя изходния посевен материал, условията и начина на плащане на роялти и задължителен контрол от страна на лицензодателя.
· Целта на сортоподдържането и семепроизводството е да поддържа и подобрява сортовата чистота, продуктивните, стопански и биологични качества на сетрифицираните сортове, да гарантира хомогенността на признаците за различимост и признаците определящи стопанската му стойност. Да осигури производството на достатъчно количество семена според нуждите (търсенето) на вътрешния и международния пазар.
· Семената от полските култури са следните категории: предбазови(ПБ), семена от Сравнително изпитване на потомствата (С??П), семена от Предварително размножение (ПР), базови (Б), сертифицирани семена първо (С1) и второ размножение (С2).
· Сертификацията на семената се извършва въз основа на заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на ??АСАС. Към заявлението се прилагат:
1. скица на площта, придружена с декларация от заявителя, в която се посочва кадастралния номер и землището;
2. документи за изходния материал;
· Заявлението за сертификация се подава от лицата по чл. 28 ЗППМ в териториалното звено (ТЗ) на ??АСАС, в чийто район са площите за производство на сертифицирани семена. То се подава 30 дни след поникване и се регистрира в ТЗ в деня на получаването му.
· ??нспекторите в ТЗ съставят досие на заявените за сертификация сортове.
· За всеки сорт в научното звено ежегодно се завежда специален регистър за всички звена от схемата на семепроизводство. В него се вписват:
При питомник на отбора - данни за отбора на типични растения (брой отбрани елитни растения, по какви показатели);
За С??П - засята площ дка, брой засяти потомства; фенологични наблюдения; основни агротехнически мероприятия; морфологична изравненост на потомствата; брой одобрени и брой бракувани потомства; резултати от здравната оценка на всяко потомство; количество получени семена и неговите качества.
Морфологичната изравненост и поражението от болести и неприятели се определят окомерно по петобалната система със следните степени:
Степен 5 – много добър – липсват отклонения от сорта и поражения от болести и неприятели;
Степен 4 – добър – единични растения се отклоняват от сорта и са нападнати от болести и неприятели (до 10%);
Степен 3 – среден – голям брой растения се отклоняват от сорта и са нападнати от болести и неприятели (11-25%);
Степен 2 – до половината от растенията се отклоняват от сорта и са нападнати от болести и неприятели (26-50%);
Степен 1 – лош – повече от половината от растенията се отклоняват от сорта и са нападнати от болести и неприятели (над 50%).
При оценка 3 (среден), 2 (слаб) и 1 (лош), потомствата се бракуват.
За предбазови и базови семена – засята площ в дка; произход на изходния материал; дати на основните мероприятия по отглеждането (сеитба, торене, поливане, прибиране, вършитба, почистване на семената); дати на сортовото почистване; фенофази – отчитат се при встъпване на 75% на растенията в съответната фаза; дати на апробация, както и резултатите от тях; количество получени семена в кг, семеконтролни свидетелства № дата, показатели за чистота и кълняемост, разпределение на семената - предадени на кого и за каква цел, резултати от грунтов контрол. За всеки сорт се съставя отделно досие. В него се поставят всички документи, касаещи методите и схемите на сеитба, качеството на изходния материал, сортово обследване, резултати от апробация, лабораторен анализ на семената. Досието се представя на апробатора при предварителните прегледи и апробацията, а така също и в случаите когато е необходимо това.
На всички звена от семепроизводния процес се провежда задължително полска инспекция, чрез преглед на посевите. За целта заявителя уведомява 7 дни преди настъпване на съответната фаза ТЗ на ??АСАС където е подадено заявлението за сертификация. Полската инспекция се извършва, когато посева има добре изразени сортови признаци. Резултатите от полската инспекция се отразяват в акт.
Произведените семена от посевите, за които има издаден акт за полска инспекция се почистват на семечистачна машина с подходящи сита.
Семената се опаковат в хартиени, синтетични и други опаковки в партиди от 25 тона. Върху външната страна на опаковката се поставя етикет, издаден от ??АСАС. В зависимост от категорията на семената етикетите са:
1.Бял с диагонална виолетова ивица - за предбазови семена;
2.Бял - за базови семена;
3.Син - за сертифицирани семена І размножение;
4.Червен - за сертифицирани семена ІІ размножение.
Преди да се извърши опаковането и етикетирането на семената, заявителят подава писмено искане за етикети до ТЗ на ??АСАС, на чиято територия се намират семената. Посочват се: големината и броя на партидите, нетното тегло и тяхното местонахождение. Въз основа на искането заявителят получава съответния брой етикети с индентификационните номера на партидите. ??скането се прилага към досието.
След заготовката на семената се вземат проби от длъжностно лице, упълномощено от изпълнителния директор на ??АСАС, в присъствието на заявителя по методи, утвърдени от МЗГ, съгласно чл. 31, ал. 6 от ЗППМ. Средните проби са с размери 1000 грама. Лабораторните анализи се извършват в лаборатория на ??АСАС или в лаборатория по чл. 7 ЗППМ, като резултатите важат само за представената проба. На пробите се прави анализ на кълняемостта и аналитичната чистота, анализ на влага, здравен анализ и за съхраняване в ТЗ на ??АСАС. Разходите по изпращането на пробите в съответната лаборатория на ??АСАС/НСРЗ и за ТЗ за грунтов контрол са за сметка на заявителя.
На пазара могат да бъдат предлагани само семена, отговарящи на изискванията за посевни качества и здравно състояние. Забранява се предлагането на пазара на семена неотговарящи на изискванията. Заявителят е длъжен да върне издадените етикети в ТЗ на ??АСАС.
Семената, които не отговарят на изискванията за кълняемост, се предлагат на пазара само след разрешение от министъра на земеделието и горите или от упълномощено от него длъжностно лице по чл.39 ЗППМ.
Съхраняването на опакованите семена трябва да става в сухи помещения стифирани върху палети при температура на въздуха не по-висока от 10˚С.
??зисквания при полската инспекция:
1. Технологични норми за пространствена изолация
2. ??зисквания за сортовата чистота при полската инспекция
3.??зисквания при лабораторните анализи за посевни качества
4.Големина/размери на партидите и пробите от семена
5.Лабораторен анализ за здравното състояние
|